30.08.2007

ZAFER BAYRAMI ve TÜRK GECESİ.......

Öncelikle milletimin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı yürekten kutlarım.Yüce bir ulusun mensubu olmaktan onur duymamı sağlayan tüm şehitlerimizin de ruhları şad,mekanları cennet olsun....

Ayşe:"Türk Gecesi yapıyoruz.İsteyen yemeğini, isteyen çayını, çıtır çerezini, isteyen davulunu zurnasını kapsın gelsin!"dediği günden beri annemi hınzır bir çocuk gibi kollamaya başladım.
Gözleme

Hani olur da gözleme mözleme yaparsa anacığım fotoğraflayabileyim diyerekten ve emelime ! en nihayetinde ulaştım;)Gerçi ilk tur gözleme partisini kaçırmıştım ama 2.turun kaçarı yoktu.

Bizim evin gözlemeleri böyle oluyor efendim.Yani çok eski Bulgaristan göçmeni ailenin 3.kuşak muhacir torunlarından annem Hatice;gözlemeyi böyle yapar.

Biz muhacirler yani halk dilinde macırlar genelde hamur işi tüketmeye,sebze yemeye endekslenmişiz gibi yaşarız ve eti de pek fazla tüketmeyiz.Birçok yemekte süt,süt ürünleri hatta kaymak kullanırız.Gerçi bu türleri ben pek yapmasam da çocukluğumda yediğim bu lezzetler aklıma düştüğünde hiç kaçırmam anneme inerim.Mesela bizim evde bu gözleme pişirilir ama üstü yağlanmadan;ayrı bir yerde kızdırılmış tereyağında yakılmış kırmızı toz biberle karıştırılmış sütle ıslatılarak yenir ve çok da güzel olur.Gerçi gözlemeyi sadece yağlayarak kuru kuru yemek genelde bilinen birşey olsa da hani olur da bir muhacir sofrasına ve bu sütlü gözlemeye denk geldiniz sakın ola burun kıvırmayın ve bir ısırık alın.Ardı mutlaka gelecektir;)Ya da bizim gözümüz böyle bir lezzetle açıldığı için bize öyle gelmekte.Tercih sizin....

Tarifini vereceğim gözleme klasik sunumuyla.Her ne kadar yapım aşamalarını fotoğraflasam da
annem hamuru yoğururken yanında değildim ve bu yüzden un ölçüm yok.Siz denerseniz eğer kendi kişi sayınıza göre unu ayarlayın derim.Annem der ki:

15 gözleme için;

*Göz kararı ortasını havuz gibi açtığım unun içine
*1 tam yumurta
*1,5 çay bardağı sıvıyağ
*2 su bardağı yoğurt(Yoğurdun hem katısı hem sulu kısmını koyun)
*Tuz koyuyorum
.
İç malzemesi:
*2-3 bağ pazı(Çok ince doğranıp tuzla ovulacak.Pazılar suyunu salınca çok iyi sıkılıp lorla karıştırılacak)
*250 gr.kadar lor peyniri
---------------------
-Tüm malzemeyi karıştırarak ve yine elden kopacak bir hamur kıvamına gelene kadar su ekleyerek yoğurun.En az bir yarım saat hamuru üzerini nemli bir bezle kapatarak dinlendirin ki yufkaları hazırlarken açması kolay olsun.
-Bezelere bölün.Her bir bezeyi alttaki ilk 2 kare şeklinde açın.
-Sıvıyağla yufkanın içini yağlayın.
-Hamurun önce bir yan tarafından tutarak ortaya getirin,sonra diğer yanı da ortadaki hamurla karşılaştırın.Bu aşamada dikdörtgen bir hamurunuz olacak.
-Hazırladığınız iç malzemesinden yufkanın ortasına yani 2 kat olan kısmına yayın.
-Hamurun dar kısımlarını ortada birleştirin.Kare bir hamurunuz olacak.
-Parmağınızla bastırarak hamurun açık kısımlarını yapıştırın.
-Yağsız bir tavada altı üstü kızarana dek pişirin.
-Tereyağ veya zeytinyağ ile yağlayarak servis edin.
Gözleme Nasıl Yapılır?My mother's kitchen
Gözlemeye yanında en yakışanı ayran bence.Ama bizim evde çay yanında gözleme yendiği de görülmüştür;)Gerisi sizin tamamen damak lezzetinize kalmış.

Geceye katılan herkese gönüllerince eğlence diliyorum.Ayşe'ye de kolaylıklar elbet...


28.08.2007

EV SİZİN İÇİN NEDİR?


Huzur.Mabet.Özel.Temiz.Sadelik.Saflık.Herşeyden uzaklaşmak.Sığınılan kuytu bir liman.Arınmak.Dinlenmek.Kuytu bir köşe.En sevdiğin,en sevdiklerinle olabilmek...

Bu pasta bana yapılmış olsaydı en çok beyaz olmasına vurulurdum herhalde.Çocukluğumdan beri mis kokan kireçle boyanmış,arındırılmış evlerde büyüdüğümden belki.Ev deyince beyazın peşi sıra yukarıda saydıklarım geliyor.Saflık,huzur,liman...Çiçeklerde olmalı her daim.Bahçesinde sakız sardunyaları,camında küpe çiçekleri,çimen yerine arap saçı.Saklambaç oynarken korkusuzca içine girdiğim boyum kadar süpürgelik otu.

Bunlar geçti hatırımdan Beyaz Ev'i yaparken çocukluğuma ait...

Dün gece ki pastam budur efendim.Şükür ki bittiğinde saat sadece gece yarısını gösteriyordu;)Coccolat'ta gördüğüm günden beri aklımda olan pastalardan biri bu ve nihayet bir fırsatını bulup yapabildim.Yıldönümlerini kutlamaya hazırlanan bir çifte arkadaşlarının bu zarif hediyesinde ise çiçekler alabildiğine mor.Her ne kadar renkler mavinin en koyu tonunda çıksa da elde ettiğim en güzel mordu bu.Wilton boyalarımla bu moru yakaladığımda Ebru'nun bu konuda ki tavsiyesini dinlemiş olmaktan dolayı nasıl keyifliydim bilemezsiniz.Ama pencereleri yaparken de "Ahhh iç içe geçmiş kare kalıplarım olsaydı keşke"dedim durdum ama yine de pes etmedim;)

İçi kakaolu,vanilyalı kremalı ve muz parçalarıyla zenginleştirilmiş bu pastamı asıl sahibi görmeden siparişi veren hanıma uzattığımda çok beğendi.En önemlisi emeğimi gördü.Zaten bu modeli seçmesinde ki sebep çiftin vaktinin çoğunu evlerinde geçirmek istemeleriydi.Beyaz evin hanımı da bu sıralar mora acaip takılmış durumdaymış.Yani bana gelen tüyo buydu;))
Dilerim onlarda çok beğenir.Tadını severler...

Ve bembeyaz evlerin masalı hiç bitmez.Hep sürer...

22.08.2007

ŞİRİN FARELİ PASTA

Bu pastamı çok sevdim.Gerçekten sevdim.Hem kolay çalıştım hem modellemeleri kendimi sıkıştırmadan yaptım ama yine sabahladım.Niye deyin?
Niye?
Çünkü bu tür pastaların kremalanıp kendini çekme toparlanma süreleri var ya onu beklerken modelleme sabah 05 00 gibi bitti;)Ama yorulmadan,gerilmeden...Bu arada tecrübelerimi fotoğraflamaya da çalıştım.Çekimler gece yarısına yakın başlayıp,gün ışığıyla sonlanınca arada oluşan ışık farklarını elbet farkedeceksiniz.E artık bu kadar hata kadı kızında da olur deyip avunuyorum... Kusuruma bakmayın....

Oğuzkaan için yapıldı bu pasta.Kızkardeşimin büyük oğlu,oğlumun 70 gün küçüğü ve en yakın arkadaşı için.Emel Başdoğan'ın kitabında gördüğü günden beri bu modeli istiyor benden.Üstelik çok da fareden korkuyor.Ben bunu korkunun üzerine gitme çabası olarak değerlendirmek istiyorum açıkcası.Ve hatta bu durum pastalarda hep güzellik görmek isteyen bana da bir kırılma noktası oldu.Fareli bir pasta konusunda endişem de olsa şu saat itibariyle yerinde yeller esiyor endişemin;))

My creation
-22 cm.yuvarlak kakaolu pandispanyamdan önce büyük bir dilim kestim.Sonra katlarına ayırdım.
-1kg.şeker hamurumu Cheddar peynir rengine getirmek için(Umarım doğru yazmışımdır) beyaz hamuruma sarı yoğun,biraz kırmızı ve kahve ekleyerek istediğim rengi yakalamaya çalıştım.Çok da içime sindi bu renk...Pastanın dilimlenmiş ön kısmını ölçtüm.6x20 cm. bir hamur açtım.Ve pastanın ön kısmına bunu kapladım...
-Kalan hamurumu tekrar nişasta serpilmiş tezgahta açtım.Bu kez tüm pastayı kapladım.Yani dilimlenmiş ön kısım 2 kat hamur kaplanmış oldu.
-Farklı ebatlarda yuvarlak kalıplara ihtiyacım vardı.Önce Wilton Çiçek Setimin küçük yuvarlağı ile alt katta ki hamuru zedelememeye çalışarak peynir delikleri elde etmeye çalıştım.

My creation

-Detay üst resmin ilk karesinde daha açıklayıcı görünüyor.
-Bu şekilde irili ufaklı delikler oluşturdum.Bunun için evde işime yarayacak dolma kalem kapağı ve fırça ucu kapağı kullandım.(Bunlar benim her zaman kalıplarım arasında durur)
-Fareleri farklı durumlarda modelledim.Emel Hn'ın kitabı çok işe yaradı bu konuda.
-Farelerimi gönlümce pastama yerleştirdim...

My creation

-Fare modellemesi için bu tür bir çalışma yaptım.Ana tema bu model.Diğer fareleri bu modele sadık kalıp uyurken,otururken,yatarken,deliklerden bakarken renk renk tasarladım.(Kitapda da bu tür bir modelleme karesi verilmiş.Kitaba sahip olmayanlar için yol gösterici olur diye düşündüm.)

HAMİŞ:Oğuzkaan'ın adını ve 9 sayısını renksiz hamurla ve Wilton kalıplarımla modelleyip yine gıda spreyimle renklendirdim.Bu spreyler çok pratik gerçekten.Vaktiniz yoksa çok iş görüyor;)))

17.08.2007

ŞİRİN ŞEYLER....

Bir Sarı Kanarya....
Bu 1 yaş pastasını fanatik FB 'li babanın minik oğlu için yaptım.Çok çikolatalı bu pastam 25 kişilik.2 kat.Alt katı 24 cm.lik yuvarlak kalıp,üst katı 13x13 kare kalıpdı.Yani alt katı 15 kişilik;üst katı 10 kişilik hesaplayarak yaptım ve yanılmamışım.Sağolsun Ebru önceden yaptığım 22 cm yuvarlak kalıbımın 15 kişilik olamayacağını,kendinin bu kalıbı 12 kişilik diye hesapladığını söyleyince 22 cm.yuvarlak kalıp için not aldığım12-15 kişilik ibaresini sadece 12 olarak değiştirdim ve o muallak durumdan da kurtulmuş oldum çok şükür.13x13 cm.kare kalıbın 10 kişilik ettiğini bizzat biliyorum kendi deneyimimle.3? Pastasını bu kalıpla yapmıştım ve iş yerinde yemiştik.Gerçekten 10 kişiye yeten bir pasta bu.
24 cm.lik yuvarlak kalıp için(15 kişilik)
Malzemeler:*6 yumurta
*20 yemek kaşığı şeker(350 g)
*20 yemek kaşığı un(Kaşığı una daldırın ve kaşığınızı bir,iki silkeleyin.Kaşığınızda kalan sizin ölçünüzdür)(300 gr)
*2 pk.kabartma tozu
*2 yemek kaşığı kakao
*2 pk.vanilya(1 çay kaşığı silme vanilya özü)

-----------------------------------
-Yumurta,şeker,vanilya şeker eriyene dek çırpılır.
-Ayrı bir kapta un,kabartma tozu,kakao karıştırılır.Eleyerek yumurtalı karışıma ilave edilir.Mikserle çırparak homojen bir karışım elde edilince kalıba dökülür.
-180 derece ısıtılmış fırında ortalama 40-45 dk.veya pandispanyanın ortasına batırılmış kürdan temiz çıktığında fırından alınır.
-Izgara teli üzerinde ters çevrilerek soğutulur...
13x13 cm.lik kare kalıbımı ise üstteki tarifin tam yarı ölçüsü ile pişirdim.Yani:
*3 yumurta
*10 yemek kaşığı şeker
*11 yemek kaşığı un
*1 pk.kabartma tozu
*1 pk.vanilya
Sarı Kanarya pastamın içi vanilyalı krema ve ara katlarda küp küp doğranmış muzlar var.Yalnız bu krema miktarını 1 su bardağı kadar arttırdım diğer ölçüleri de göz kararı çoğalttım.Maalesef telaştan not etmemişim.Ya da ettiysem de deneyimlerimi kara kaplı defterime geçirirken önüme çıkarsa sizinle d paylaşırım;))
Üst kaplama yine son günlerde yaptığım Kemal Can Pastasında ilk kez kullandığım ve çok da memnun kaldığım Bizim Pastanenin Martha Stewart orjinli Amerikan Pudingi.Tekrar şiddetle çikolata severlere tavsiye ederim ki kıvamı ve lezzeti ile süper bir tat.Pratik de;))Aynı ölçüyle yaptım ve iki kat pastamı rahatça kapladım...

Pastanın yan duvarları hazır ganaj bloğundan traşlanmış çikolata yongaları.Gerçi pek yonga gibi görünmeselerde sıcak havada bu kadar başarabildim....
Kanaryamız bu kuşlar gibi.Sadece FB.beresi ve kravatı iliştirdim o kadar.

Pastanın üzerine yazdığım yazılar için bu cicilerimi kullandım.Nasıl rahat kalıplardır onlar öyle.Gerçekten hamuru çok muntazam kesip çok da güzel formlandırıyorlar.Kalıplar küçücük.Ama dar alanlara mesaj yazmak için ben çok beğendim.Aklınızda olsun....(Tuba teşekkürler canım)

Anneler çocuklarının 1.yaş pastalarına çok özeniyorlar doğal olarak.Bir ilk ya.Özlem Hn.'ı pasta ellerine sağ salim geçti mi diye aradığımda çok duygulandığını,ağladığını söyledi bana telefonda.Hatta sesi titriyordu.Çok garip hissettim kendimi.Hayatlarına1-2 saat dahil olmamın ne kadar kuvvetli bir mana içermiş olabileceği üzerine hayaller kurdum.Ağlamamaya çalıştım.Bu kez de burnumun direği sızladı,koca bir yumruk gelip boğazıma oturdu.İnsan mutluluktan da ağlarmış öyle ya...

Hatta dün Özlem Hn.iş yerimden beni tekrar arayıp teşekkür etmek için dönünce onun mutluluğunu öyle içimde hissettim ki.Ezildim karşısında...Nezaketi için asıl ben teşekkür etmeliyim....

Dilerim mutlu huzurlu bir yaşam sürerler Şirin Taraftar ATAHAN'la...
Bir kuyruk;))) Ne mi bu kuyruk? Bu kuyruk benim evrim geçirdiğimin resmidir.Diyemeyeceğim elbet;))Çünkü değil.....

Hani biz tatile gittik ya.Hani sayfamın sağ tarafında Babakale'de tatil yapmaya ne dersiniz?diye soruyorum ya işte o evin güzel süslü kızı Deniz'imim deniz kızı bu.Aslında denizkızı Deniz;)

İşin aslı astarı şu.Biz Deniz'in annesi ile işe girdiğimde tanıştık.Çalıştığımız birim aynı aramızda bir duvar var;)Ve biz akrabamışız kendisiyle.Bunu da öğrendik.Ben kendini çok sevdim.İşte bu ailemiz şu an 1 aylık yıllık izinde.Bu modellemeleri dün yine iş arkadaşım olan babalarından gönderdim Babakale'ye.Zaten onlara gittiğimiz de pandispanyaları pişirip deepfreezelemiştik.Herşey hazır.Sadece annemiz kremalayıp bu modelleri üzerine yerleştirecek.Deniz Kokoş Pasta'nın olduğu davettemiş ve o günden beri böyle bir pasta istiyormuş annesinden.Kremalı pasta olacağı için pembe otrişler kullanılamazdı çünkü uçuşuyor tüyleri.Ben de bunu düşündüm ama keşke vakitli yapabilseydim.Sabah 8 gece 12 bilfiil işte olunca ertesi güne yetişmesi gerektiğinden ve ben ertesi gün 8 de yine işe geleceğimden:(gece 01 de yatıp 06 da kalktım 1 satte bunları yapabildim.Keşke daha erken kalksaymışım.Ortaya daha iyisi çıkardı eminim.Hamurum maalesef modelleme hamuru değil.Tyloce-C bile katamadım.İşte normal şeker hamuruyla bu kadar oldu...
Kuyruk doğaçlama elbet.Hamuru gri yapmaktıysa da niyetim olmadı.Ben de kuyruğu şekillendirince bu spreylerden mavi olanını sıktım üzerine.Korka korka ama oldu;)))İyice kuruyunca da kuyruğun yanında ki gümüş yenebilir simimle sedefledim.En azından balık saydamlığına yaklaştım bu sayede...

Gümüş sim(Dust)Cake Central'dan sipariş verdim.Tabii ki Ebru'ya danışarak ve Tuba'nın bana kucak açmasıyla;)))Blogdaşlığı çok seviyorum.Ve hep diyorum.İnsanın akrabasının yapmadığı özveriyi aynı yolda yürüyen ve birbirini anlayabilen hayatta hiç yüzünü görmediğiniz insanlar sizin adınıza yapıyor.Düne kadar Amerika'lardan birşey getirtmek benim için hayalken sağolsun arkadaşlarımdan.İlk Aybike çok yardımcı oldu bana.Sonra Tuba.Ne desem boş...Onlar hislerimi çok iyi biliyor...

Ve bir minik kız;))Deniz kızımın burnu berelendi.Sanırım çok dibe dalınca bir kayaya çarpmış:(
Yok değil elbet.Sabah sabah Lorraıne tarzı modelleme yapayım derken başı çukur minik bir kaba koymak yerine kürdana takmıştım.O da burnunun üzerinden çıkıverdi;))Allahım gülsem mi ağlasam mı?Neyse elimle biraz düzelttim ama işe gitme saatim gelince bıraktım artık.Saçları tek tek yaptım vakit aldı.Sarmısak ezeceği ile yapmadım pıtırlı diye.Aslında olurdu ama illa çile çekmek gerek di mi?Şeker tabancası diye birşey gördüm Lorraıne'de. 18- 20 ve 21 no'lu kareleri incelerseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız.Ama nette bulamadım kim,nerede satar bilmiyorum.Duyan bilen varsa bana söylerse çok sevinirim.

15.08.2007

ÇİKOLATALI KÜMBET PASTA-KREM ŞANTİLİ KEK-BASMA BÖREK

1 haftalık iznimde büyük oğlum çok istediği için ani bir kararla sünnet oldu.Ama sadece büyük oğlum.Küçüğümüz"Ertesi senenin ertesi senesinde"diyerek bir tarih oluşturdu bu muhtemelen bizim düşündüğümüz sünnet tarihinin 1 yıl sonrası;)Keyfini biraz öne alıp ortada buluşmanın yollarındayım Cedric'le.Korktuğunu biliyorum...Zorlama yok....
Bu pasta işte bizim ani gelişen sünnet pastamız.Gelen misafirler olursa diye ikramlık yaptım.Aslında kendi oğluma gönül daha orjinal birşeyler yapmak isterdi ama sünnet telaşı yaşarken buna fırsatım olmadı açıkcası.Hatta ne yapsam ki derken şu sıralar yemek bloglarında epeyce bahsi geçen traşlanmış kek parçalarından yapılan mozaik pasta tarzı pastalar var ya hani pek revaçta...Ben de deep freeze de ki Kemal Can Pastasından kalan hezimet kek parçalarımı çıkardım dolaptan ve gerisi hep göz kararı.

-Önce 2 kat pandispanya dilimini olabildiğince parçaladım.
-1 su bardağı kadar süt,çikolata rendesi,vanilyalı krema,portakal şekerlemesi ekleyerek iyice karıştırdım.Hatta yoğurur gibi.
-Pastaland'dan aldığım 3 no'lu Adisababa kalıbımı strechleyip bu karışımı içine bastırarak koydum.Sizin böyle bir kalıbınız yoksa yerine çukur bir kapta kullanabilirsiniz.Ben Barbie Pasta yaparsam diye almıştım.Bu kalıp 20 cm.lik yuvarlak bir kalıp gibi düşünülebilir.10 kişilik yani.
Üzerine yine Pastaland'dan aldığım çikolatalı ganajımı dilimleyerek karışımın üzerini kapattım.(Ganaj kuvertur gibi sert değil.Traşlaması çok kolay bir çikolata bloğu bu.Çikolata yongaları yapabilmek de mümkün bu ve burada ki pasta gibi)Kabın etrafından kalan strechleri üzerine getirerek hava almayacak gibi kapattım.Deep freeze kaldırdım.
-200 gr.kadar bitter kuvertürümü kıydım benmaride erittim.(Benmari kurulunca üzerine yerleştirilen çikolata kabının suya değmemesi gerekiyor) Mikserle biraz çırpıp kalıptan çıkardığım pastanın etrafına sıvadım.
-Biraz Dr.Oetker'in çilek- frambuaz sosu kalmıştı evde.Onu üzerinde ki ölçüye göre hazırlayıp pastanın üzerine döktüm.(Keşke biraz daha fazla olsaymış sos demeden de edemedim;)
HAMİŞ:Servis etmeden bir yarım saat önce dolaptan çıkarmak çikolatanın yumuşamasını sağlıyor.Servisi kolay yemesi daha lezzetli oluyor...


Bu kekse Gönül Dostlarımdan biri olan Müge'de gördüğüm ve 1 haftada 2 kez yaptığım Şantili Kekin kakaolu versiyonu.Biz çok beğendik.Kim yediyse tarifini istedi benden.Öyle yumuşak bir kek ki bu denemeyenler varsa vakit kaybetmesinler derim;))Tarifin orjinali için buraya tıklayabilirsiniz.
Ben sadece kakaolu yaparken ceviz,damla çikolata koymadan 2 kaşık un ekledim ölçüye.Normal un miktarını da azaltmadım.Böyle de gayet yumuşakdı.
Efendim bu da kekin orjinaline yakın versiyonu.Ev yapımı Portakal şekerlemeli...Gerçi şekerlemelerim ısrarla yerçekimine karşı çıksa da bez üsttekilerle yetinmeyi bildik;))Ekmeğimiz bahçemizde ki toprak fırında pişer bizim.Annem çok da yorulsa bu alışkanlığını yıllardır bırakmıyor.Gerçi o da yapamazsa tatsız tuzsuz çarşı ekmeklerine(Öyle denir buralarda)kalacağımız gün gibi aşikar ama yaşı var annemin.Eskisi gibi olmuyor artık.Çok yoruluyor ama fırından çıkmış mis gibi ekmeği bir yeseniz.Hele bayatlayınca bir kızartsanız;))
Ekşi maya ile yapılan bu ekmeğin de bir güne yayılıyor mayalanıp,fırınlanması.Dereceli falan değil elbet bu fırınlar.Sadece yılların deneyimi...Herşey deneyim,göz kararı.Annelerden,ninelerden görme.Meşakkatli yani...Ama benim 1-2 yi geçmez bu hamuru mayalamam.Bilmiyorum:(
Lafı nereye getireceğim dersiniz.Bu börek o mayalı ekmeklerden birinden yapıldı.Basma Börek adı.Pazılı-lorlu içi ama ben pek güzel yapamadım:(Tam tarifi alıp tekrar deneyeyim ki paylaşabileyim....Hatta aşama aşama göztermek isterim bu böreği....İlk fırsatta...

13.08.2007

ANNE-BABA-YAVRU KUŞ;))

Tatile çıkmadan önce yapmıştım bu pastayı. Hatta hiç beklemediğim halde başında sabahlamışlığım bile vardır;)Son an pastalarımdan birine başlayacaktım ve işden eve gelmem gece yarısını çoktan geçmişti.En az 20 kişilik bir pasta olsun istedi Kemal Can'ın annesi.Ben de oranlamalarımı yaptım hemen 28 cm.yuvarlak bir kalıba saat gece 1 gibi klasik tarifimi çırpıp attım.Bu arada hemen dolgu ve üst kremamı pişirmek için işe koyuldum.Neyse sorunsuz piştiler ettiler fırının camından içeri bir bakarım ki ne göreyim pandispanyam 2 parmak kalınlığında:( Oldu bir yanlışlık ama ne derken derhal 2.pandispanyamı çırptım.Attım fırına ama nasıl bir sabır ve demorilize olma sakın telkinleri var ben de görmelisiniz.Şirin,uykusu kaçmış bir polyanna edalarında başladım kuşlarımı yapmaya.Kuşları tamamladım fırına eğildim bir baktım.Yine aynı manzara.Halt etmiş Polyanna diyerekten başladım söylenmeye tabii bu arada bir öze dönüş söz konusu gece 03 00 sularında ve elimde 2 adet tıkış tıkış kakaolu pandispanya ve sağlam 3 kuş,kıvamı yüz güldüren 2 kremadan başka hiç bir şey yok;)Fırında çıkmasına az kalmış 2. pandispanyayla ilgili aklımdan film şeridi gibi sahneler geçmeye başlasa da sorunu bilemedim.Ta ki masanın üzerinde ki not kağıtlarımı görüp ben de o malum şimşek geç bir saatte çakınca anladım ki oranlamalarımı yanlış yapmışım.Yani 28 cm.kalıba kıracağım yumurta,k.tozu,vanilya,kakao doğru un ve şeker oranı olması gerekenin neredeyse 10 kaşık kadar azını hesaplamışım:(Allahtan farkettim de 3.pandispanyam düzgün oldu;)Saat de 04'ü geçmişti ama:((
Pandispanyamı balkona çıkartarak soğuttum.Tam soğumadan falan kesmeye çalıştım neye ki o kısımlarda bir aksilik olmadı;)
28cm.lik yuvarlak kalıpda(24 kişilik)
Klasik Pandispanya için:
Malzemeler:
*8 yumurta
*26,5 yemek kaşığı şeker
*26,5 yemek kaşığı un(Un tepeleme değil)
*2,5 paket kabartma tozu
*2,5 paket vanilya(Yarım çay kaşığı vanilya özü kullandım)
*2,5 yemek kaşığı kakao
-------------------
-Yumurta,şeker ve vanilya rengi açılıp mayonez kıvamına gelene kadar çırpılır.
-Un,kabartma tozu ve kakao ayrı bir kaba elenir.Yumurtalaı karışıma eklenir.Mikserle düşük ayarda karıştırılır.
-180 derece ısıtılmış fırında 40-45 dk.pişirilir.

Dolgu kreması için vanilyalı bir krema hazırladım
.Tarifin orjinali Emel Başdoğan'a ait bu tarife yine orjinalinde ki gibi muz ilave edip kullandım.Her bir katı 1 su bardağına yakın soğuk sütle ısladım.(Epey büyük bir pasta çünkü)

Kaplama kreması için Bizim Pastane Zinnur Hn'ın Amerikan pudingini denedim ve inanılmaz memnun kaldım.Tarifin orjinali için buraya tıklayabilirsiniz.Birkere inanılmaz çikolata tadında,kıvamı süper,kaplandığı yerde çok çabuk form alan bir yapısı var.Denememiş olanlara gözü kapalı tavsiye ederim.

Pastanın katlarını oluşturup,üzerine pudingini sıvadım.Etrafına hazır çikolatalı ganaj yongaları kapladım.Yuva ifadesi verebilmek için.Yongalar için hazır çikolata ganaj bloğunu bıçakla ince ince traşlamaya çalışarak elde ettim.Bu arada ganajımı Pastaland'dan almıştım.

Son olarak kuşları ve yaprakları pastanın üzerine yerleştirdim.Mavi-beyaz hamuru karştırıp ebruli bir renk elde edince KEMAL CAN yazıp 1 sayısını hazırladım.Pastaya bunları da monte ettim.Yalnız 3-4 saat sonra pastayı ambalajlamak için dolaptan çıkardığımda kuşların ve yaprakların terleme yaptığını farkettim:(Pastanın üzerinde bunu kapatma şansım yoktu.Çikolata kaplaması dokunmaya müsait değildi çünkü...

Onca güçlüğe rağmen çok beğenilmiş pastam;)Sibel Hn."Yediğim en güzel çikolatalı pasta"değiverince yorgunluk falan kalmadı bende.Tüm geceyi gerçek anlamda ayakta geçirmiş olmak falan dokunmuyor size.Uyku bir şekilde yerine konuyor.Ama o takdir edilme duygusunu hiçbir banknot alamıyor;)))

İşte ben her pastamdan elde edilemeyecek kadar çok para kazanıyorum bu yüzden;)))

9.08.2007

T.A.T.İ.L.

Gerçekten dinlendim;)

Çok uzun zamandan beri göğüs kafesimden dönüveren ve asla ciğerlerime inmeyen"Nefesime doyamıyorummmm!İçim darlanıyorrr!!!:("diye diye etraflarda dolandığım o durum bile son buldu artık.Herbiri yorgunluktanmış....Nefesim göğüs kafesimi şişiriyorçok şükür;)Doya doya nefes almayı öğrettim kendime yeniden...

Ayaklarım suya değdi nihayet;)Hele başımda ki bu

bulutlara ne demeli?Keşke her daim böyle bulutlansa başım;))) Hiç mi hiç itiraz etmem...

Anladım ki;

Tadına varmakmış yaşamın....2 mısır koçanında devinen hayat...Anlam katmakmış suya,dağa,çimene,buluta,taşa,eskiye......."Buralardan kimler geçti acep?" diyerekten...Tutkuyla hadi bir gayretle tutunmakmış yeni baştan yaşama...."Babamı yakalarımmm"diye...İnanacaksın demeyi öğretmekmiş kendine,için dışında....Bir taşa"Anne bak bir yunus" diyebilecek kadar hem de...Sen inandın mı gerisi kaç yazar???İnanacaksın sonuna kadar....Lazımdır elbet taş da insana;insan da insana...Çocuk çocuğa.Çocuklaşmak için illa....

1.08.2007

GÜZEL İŞLER...BİR DERGİ,BİR KURABİYE,BİR PASTA,1 HAFTA YILLIK İZİN;)

Zerrin'in maili bana ulaşınca;biri Kayseri'den biri Kıbrıs'tan 2 pır pır yüreğin ne işler peşinde olduğunu öğrenebildim;)Dergi çıkarma gayretindeymiş kızlar....E-dergi.Adı:KEVGİR;)Benden de bir tarif ve yazı ile katılmamı rica ettiklerinde hiç tereddütsüz "Tamamdır"dedim. Tabii vakitle ilgili sıkıntıları olan benim hummalı bir çalışma yapmam gerekti yine;)Detaylar ve dergi için yaptığım Tarçınlı kurabiye burada.Üretken bu iki blogdaşıma da kolaylıklar diliyorum...Çok güzel bir iş çıkarmışlar. Kurabiyenin tarifine gelince....

TARÇINLI KURABİYE
Malzemeleri:*375 gr.un(3 su bardağı silme+2 yemek kaşığı un ediyor)
*125 gr.toz şeker(1 su bardağından 2 parmak eksik)
*1/2çay kaşığı tuz
*1 yumurta
*200 gr.oda ısısında yumuşak tereyağ veya margarin
*2 tatlı kaşığı tarçın
*1 tatlı kaşığı karbonat
Ayrıca:*3 çorba kaşığu pudra şekeri
*1/2 su bardağı kadar kayısı marmeladı(çilek,ahududu vs.)
----------------------------------
-Un,şeker,tuz,yumurta,yağ,karbonat ve tarçın birlikte yoğurun ve hamuru strechleyip 2 saat buzdolabının alt rafında dinlendirin.(Vaktiniz yoksa 15 dk.deepfreezede tutmak da yeterli.Ben öyle yaptım)
-Sürenin sonunda unlanmış tezgahta 3mm.kalınlığında açın.Kurabiye kalıbıyla çiçek formunda kesin.Kurabiyelerin yarısının ortalarını daha küçük bir çiçek kalıbıyla oyun.(Su bardağı ve pet şişe kapağı da bu işi görebilir.)
-Yağlı kağıt veya silpat serili tepsiye kurabiyeler yerleştirilir.Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 12dk.pişirin.
-Küçük kalıpla kesilen kurabiyelerin üzerine pudra şekeri serpin.-Büyük kalıpla kesilmiş içi oyuk olmayan kurabiyelerin üzerine marmelat sürüp,pudra şekeri serpilmiş kurabiyeleri üzerine yapıştırın.

Bu da dün gece aksiliğin bini bir para dedirten kendisi kolay,lezzetli olduğuna çok emin olduğum yoğun çikolatalı pastam.Kemal Can'ın annesi bana istediği modeli tarif edince hemen ne demek istediğini anladım.Pastacı'nın sayfasında ki Aşk Kuşları Pastasını istiyordu ama bir farkla.Arada Kemal Can'da olmalıydı....

Bu arada artık senelik iznini kullanmalısın diyen bir iç sesle yaşamaya başladım.Onu dinlemem gerek yoksa vücudum iflas etti edecek.Çok yorgunum hem de çok.1 hafta kendimi dinlemek istiyorum.Çocuklarla sarmaş dolaş evimde olayım istiyorum.Saat kaygım olmadan bacaklarımı uzatmayı ve balkonda serinliği hissetmeyi.Tabii başarabilirsem;)

Pastanın detaylarını sağlam kafayla dönüşte veririm...Dün gece pasta başında sabahlamış bu kadını lütfen affediniz...

Kalın sağlıcakla....