29.05.2008

DÜN GECE....EMEKLİLİĞE HOŞGELDİN PARTİSİNDEYDİM.

Altta gördüğünüz turkuaz kurdelalı,bronz yaldızlı pastayı da aldım yanıma çok keyifli bir eğlence için dün akşam düştüm yollara.

Turkuaz kurdelalı pasta


Herşey Nuran için
sloganıyla başlanılan organizasyonda detaylar çok ince,özenle,zekice ayarlanmışdı.Aslında organizasyonun başlarında olaya hakimiyetimiz sürerken bir anda ne olduysa oldu ve biz de o akşam neyle karşılaşacağımızı bilemeden hazırlıklarımızı yapmak zorunda bırakıldık.Zira sürprizdi geri kalanı.İyiki de öyle olmuş.Yoksa masaların üzerinde ki gül yaprakları,boncuklar ve aynalara iliştirilmiş mumlar,hatta mumlara takılmış minik mandallarda ki notlara şaşırmayabilirdim.Ne arada derede tüm bunlar ayarlandı,hangi arada ben tabanlarım zonklayana kadar zıpladım,şarkı söyledim,dans ettim,tabağımı sildim süpürdüm bilmiyorum.İnsan sevdikleriyle olunca zaman su gibi akıyor her daim.....

Bizim organizasyonlarımızda dileyen gelirken bişeyler yapıp getiriyor ve o gece siz birdenbire kendinizi De Luxe bir otelin açık büfesinde sıradayken buluveriyorsunuz.O kadar zengindi ki büfemiz herkes birer,ikişer olaya el atınca onca insana yetecek kadar envai çeşit yiyecek hazırlanmış oldu ve herşey çok da rahat yetti.Envai çeşit börekler,kekler,şerbetli tatlılar,fava,kısır,çilekli turta,mercimek köftesi,dible,sarmalar vs.vs.......


My creation


Nuran Abla'nın adı hep geçer sayfamda.Çok severiz ve o sadece benim değil herkesin Nuran Ablasıdır.Bu onun emekliliğe hoşgeldin partisiydi.O kadar çok şaşırdı kietrafında olan bitene, mesela teşekkür konuşması yapayım derken etrafında ki ışık seline.Sözü kesilen kızlar gibi takılarına:)hele ki o seçim kampanyalarını bile kıskandıracak konseptte ki Nuran Pankartına-kim düşündüyse süper düşünmüş-Bayıldım....Bayıldım....Bir de saçının bukleleri arasına iliştirilivermiş minik tokalarına bayıldım desem:)


Benim gibi edebiyatsever bir kadının eline tüylü kalemi olan anı defteri o saatlerde geçemese de şimdiden elimde bir Nuran gezmesi yapabilmeye yetecek kadar çok güçlü nedenim var."Nuran Abla bu akşam sana geliyoruz." "Buyurun beklerim de hayırdır?"
"Defterine yazı yazamadım ya hah sırf onun için:)))" Bu kadar insancıldır sebebim......


Şimdi herkes de bir mail trafiği,dün gecenin resimleri biryerde toplanıyor.Herkes dün gece nasılmışıma şöyle biraz merak biraz da muzipce bakıyor.Mesela ben dağılmış hallerimi rötujlamanın yollarını arıyorum çaktırmadan ve hep gülümsüyorum......

25.05.2008

TUTKUYLA SEVDİĞİM YALNIZ VE GÜZEL ÜLKEME...

Böyle diyerek,En İyi Yönetmen Ödülü'nü 61.Cannes Film Festivalinde almış.Az önce son dakika haberleri geçince çok onurlandım.Nuri Bilge Ceylan ülkemin insanıdır.Nuri Bilge Ceylan Çanakkale'lidir.

Dilerim benim bu küçük kasabama 3 Maymun tez zamanda gelir de göğsümüz kabara kabara filmi izleriz.Filmin konusu hakkında yönetmenin sayfasında aynen şöyle denmiştir.

Küçük zaafların büyük yalanlara dönüşerek parçaladığı bir ailenin gerçeği örtbas ederek herşeye rağmen birarada kalma çabası. Altından kalkamayacağı acılara ya da sorumluluklara maruz kalmamak adına gerçeği bilmek istememek, onu görmemek, duymamak, hakkında konuşmamak ya da günümüz tabiriyle “Üç Maymun”u oynamak, onun varolduğu gerçeğini ortadan kaldırır mı?

Kaldırmaz elbet.Yönetmen nasıl bir açıdan olayı filmleştirdi inanılmaz merak içindeyim.

Filmin herbiri ayrı bir sanat eseri olan diğer fotoğraflarını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Asıl fotoğraf sanatçısıdır Nuri Bilge Ceylan.Üstteki,kendisine ait 2004 yılı kışında çekilmiş bir İstanbul fotoğrafıdır.Çok beğenirim.Diğer çalışmaları burada.

Bu arada Kasaba,Mayıs Sıkıntısı,Uzak filmlerin de oynamış aynı zamanda Uzak filminde ki performansı ile Altın Portakal En İyi Yardımcı Oyuncu ödülünü,Oktay Kaynarca ile paylaşmış,daha nice güzel işlere imza atamadan elim bir trafik kazasında 28 yaşında kaybettiğimiz aynı şirkette çalıştığımız Mehmet Emin Toprak'ı da buradan yad etmek isterim.Kendisi aynı zamanda Nuri Bilge Ceylan'ın yeğenidir.
Dilerim o da,yaşanan tüm bu güzellikleri çok uzaklardan görüyordur.


19.05.2008

BORAY,PATRİCK'İ ÇOK SEVER;)

15 Mayıs Boray'ın doğum günüydü.

boray 8.

Hafta içi müsait olmadığımdan izin günümde kutlamayı uygun gördük ama....

Cumartesi gecesi 23 00 gibi kendimi frenyemediğim üşüme nöbetleriyle hastaneye gitmek zorunda kaldık.Faranjit olmuşum:( Şu an hâlâ sesim çıkmıyor.Konuşurken ciddi şekilde acı çekiyorum.
Pazar günü körkütük hasta başladım güne.Arada Boray gelip de"Anne pastamı ne zaman yapıcan?"derse gözümü açabiliyordum.Bu arada onca işim varken yatakta yatmak öyle ağır geldi ki bana ama kıpırdamak ne mümkün.Öğleden sonra kalkabildim nihayet ama kara kara hamuru nasıl yoğuracağımı düşünüyorum bu kez de,zira bileklerimde güç yok. Kuday yardım etmek isteyince de derhal kabul ettim.Benden pasta yaparken genelde hayır cevabı alan oğluşum bu kez itirazsız teklifini kabul eden anneyi karşısında görünce şok olur gibi oldu ya neyse;)Verdim minik bir hamur o da onu yumuşattı bu arada pastanın bizim olması lüksümüzü de kullanıyoruz elbet.Hani bozuk olsa da kabulümüz.

Bu ara pastayı evde ve bahçede fotoğraflamamdan dolayı renklerde farklılık var.Açıklamak istedim.
boray

Pasta 18 kişilik.Bunun için 26 cm.bir çember kalıp; ve baş,kollar,bacaklar için yanlarından traşlamalar yaptığım pandispanya parçalarını kullandım.Pandispanya hamurum bu kez farklı bir tarifdi,çok da memnun kaldım.Öyle güzel kabardı ki,pandispanyayı 4 kata ayırmadığıma pişman oldum sonra.Katlar da ganaj ve badem krokan kullandım.Ara katları da sade,soğuk sütle ıslattım.

Pastamı koyduğum zemin strafor.Straforu,iyice bir yıkayıp,kuruladım ve pastayı direkt strafor üzerine yerleştirdim.Bir ölçüden hazırladığım Royal Icingi mavi boya ile renklendirip zemine deniz dalgası formunda gelişigüzel sürdüm.Bunun için ucu sivri olmayan yağ bıçağı kullanmanızı tavsiye ederim.

Şimdilik bu kadar yazsam ayıp olmaz umarım.

Bu pastanın HAMİŞ'i:&
Zerrin'ciğimin de 15 Mayıs doğum günüydü.Onu buradan tekrar kutlarım.Güzel yaşların olsun hep...
&&
Boray büyüdüğünde de bugünlerdeki gibi arada ağabeyini kıskanıp "Anne beni sevmiyor musun?"demeye kalkmadan evvel 8.yaşgününü hatırlasın isterim.Bir yanım buz keserken öbür yanım kan ter içinde beni yataktan kaldıran tek güç anneliğimdi.

Evlat başka bişey işte.Dille tabir olunacak gibi değil
.(Annemin en baş sözü)

14.05.2008

PRATİK ŞEYLER....

Bizim evde durum şundan ibaret.
Yemeğe geçmeden önce 1-Eller yıkanır 2-Fotoğraf çekilir;)
Hatta çocuklar öyle benimsedi ki bu durumu,anne çektin mi?Yiyebilir miyiz?diye sormaya başlıyorlar.Dışardan bu konuları hiç bilmeyen biri duysa "Ayol ne tuhaf kadın.Çocuklara neler öğretmiş yenecek herşey de fotoğraflanır mı canım diyebilir.Desin,ben de sayesinde gülümserim:)

profetorol

Bu üstte görülen de elbette ki yemeden önce fotoğraflanma şansına nail olmuş yalancı profeteroller.Adlarını ben uydurdum;) Canınız tatlı çektiğinde çarçabuk ortaya çıkabilecek bir öneri.Çikolata denizinde boğulan bu profeteroller için tamamen göz kararı çalıştım.Elimin altında ne varsa durumu.Çok fazla kek,pasta yapanların deepfreezelerinde mutlaka traşlanmış,istenildiği gibi kabarmamış hatta olmamış ama atılmaya asla razı olunmayacak kadar leziz pandispanyaları vardır.Ya da evde birtürlü bitmek bilmeyen,artıp kurumaya yüz tutmuş kekleriniz.Onları bu tür tatlılar için kullanın derim.

Gerekli malzemeler:
*Pandispanya (Kek parçaları)
*Dolgu kreması(Krem şanti,çikolata eriği vs.)
*Süt kreması(Süt,granül kahve eriği,meyva suları,sulandırılmış soğuk jöle,pralin vs)
*Hindistan cevizi,kıyılmış fildişi çikolata(Portakal,limon kabuğu rendesi,toz badem,antepfıstığı,granül kahve,kıyılmış farklı çikolatalar,damla çikolata,kestane,taze meyvalar vs.)
*Dilerseniz hazır çilek,acıbadem,nane,limon,kayısı,hindistancevizi,portakal,pötibör bisküvi aromaları)
-----------------------------
-Tüm malzeme yoğrulur.Cevizden küçük toplar yapılır.

Üzerinde ki çikolata sos;ganaj.
Bunun için ısıtılmış süt kremasının içine,kıyılmış bitter çikolata eklenerek erimesi sağlanır.200 gr.çikolataya /100 ml.süt kreması kullandım.Sosun donmasını beklemeden profeterollerin üzerine bolca döktüm.

Böyle çikolata denizinde yüzen profeterolleri ilk Trabzon da bir misafirlikde yemiş bayılmıştım.Koca bir kase çikolata sosu içinde görünmeyen lezzet toplarının aynısını ben abartıp ganajla yaptım ama bu kadar çok çikolata bana ağır gelir derseniz elinizin altında olan herhangi bir sos tarifinizi kullanabilirsiniz.

tartolet

Bunlarsa adına yakışır şekilde hakikaten pratik tuzlular.Epeydir dolabımın kuytu bir köşesinde gün yüzüne çıkmayı bekliyorlardı ki,bir pazar sabahı kahvaltımıza eşlik ediverdiler.Hazırlanma süreleri,çayı demleyip masayı hazırlayana kadar desem;)

Tartoletler hazır satılıyor.Merak edip Pastaland'dan almıştım ama endişeliydim.Hani hazır hamur kabıya herbiri,zaten pişirilmiş hamur,acaba içine malzemesi konup tekrar fırınlanınca katır kutur olur da yiyemezsek diye düşünüyordum yanılmışım hiç öyle olmadı.Oldukça leziz,kıtır ama asla katır kutur değil;) tartoletlerimiz oldu.

İç malzeme için de damak lezzetinize uygun versiyonlar üretebilirsiniz.Elimde tartoletlere uyacak lor peyniri,süt kreması,bahçeden sabah topladığımız maydanozlarım olunca e azıcık da pul biber,karabiber,tuz iç malzemem hazırdı bile.Tüm bunları çatalla biraz ezip tartoletlerin içine paylaştırdım.Üzeri pembeleşene kadar 200 derece fırında tuttum.

Bu tartoletlerden bulursanız mutlaka edinin.Ani gelen misafirin önüne ne koyarım derdine katî çözüm;)Gece yarısı yeme krizlerine de:)

8.05.2008

BEYAZ FIRIN'DAN,BADEMLİ TUZLU KURABİYE

photoshop

Bu tarifi ilk kez denedim.Başlıkda da belirttiğim gibi Beyaz Mutfak kitabının tuzlu kurabiye tariflerinden biri.Eksik gedik tuzlu kültürüme bir tarif daha eklemiş olmaktan mutluyum;)
Kurabiyeleri Hande'nin doğum günü için pişirdim aslında.Dilek pastasını yaparım deyince bana da tuzlu yapmak düştü.Oldukça pratik bir tarif bu.Hamurun azlığına rağmen 35-40 kurabiye nasıl çıkar diye endişe etmedim değil ama ne tasarruflu kadınım ki;) 42 kurabiye çıkardım.Darısı deneyenlerin başına diyorum....

BADEMLİ TUZLU KURABİYE
Malzemeleri:
*1 su bardağı(200 gr) un (50 gr.daha un eklemek zorunda kaldım)
*120 gr.oda ısısında tereyağ veya margarin
*1 kahve fincanı (20gr)toz badem
*1 tatlı kaşığı tuz(silme)
*1 adet yumurta(50 gr)
*1 yemek kaşığı soğuk su
Üzeri için:
*100 gr.kabuksuz badem
*2 adet yumurta sarısı(40 gr) (1 yumurta sarısı yetiyor)
-------------------------------------
-Fırını 165 dereceye ayarlıyoruz.
-Hamur için gerekli tüm malzemeyi karıştırıp,elden kopan yumuşak bir hamur elde ediyoruz.
-Hamuru merdaneyle 1 cm.kalınlığında açıp uygun bir kalıpla(kitapta orta genişliği 3cm.olan oval bir kalıp tavsiye ediliyor) kesiyoruz.
-Silpat veya yağlı kağıt serilmiş tepsiye kurabiyeleri yerleştiriyoruz.
-Yumurta sarısı sürdüğümüz kurabiyelerin üzerine birer badem koyup hafifçe bastırıyoruz ki hamura yapışsın.
-Fırında 25-30 dk.üzerleri kızarana dek pişirip,soğumaya bırakıyoruz.

Kurabiyelerin HAMİŞ'i
:Az önce Neşe'nin mailini almamış olsam asla farkında bile değildim.Kurabiye hamurunda olması gereken tereyağ/margarin detayını atlamışım:( Deneyen olmamıştır inşallah demekten başka çarem yok.Özür dilerim.
Tarif şu an düzeltilmiş haliyle sayfamda;)

5.05.2008

EV YAPIMI ÇİKOLATA PARÇACIKLI ve KARAMELLİ DONDURMA

IMG_5679
Dondurma hastasıyız biz.

Maaile.Gerçi Ahmet pek sevmez ama biz dondurma olan eve yatıya gidebilecek kadar işi abartmış durumdayız çocuklarla.Hatta annem de bizimle gelir ama sade dondurma olacak illa;)

Öyle külah da falan kesmez bizi.Kaç kez evde,dondurma krizimiz dahilinde imalata başladım ama kimi tarif tutmadı,kimi tarif zor geldi,kiminin malzemesini denkleştirmek dertti.Ta ki bu haftasonuna kadar.Önce çabuk çabuk karamelli dondurma yapıldı yarım ölçüden,baktım kabın dibi göründü hemen,bu kez tam ölçüye sadık kalarak çikolatalı parçalı dondurmamızı yaptım.Sonra mı?Maaile bulana bulana yedik.Darısı sizin başına tabi dondurma seviyorsanız.Sağlıklı bir o kadar besleyici ev yapımı dondurmayı içiniz ala ala çocuklarınıza yedirebilirsiniz.Sırada limonlu dondurma denemem olacak.Bahçede ki naneler biraz daha büyüsün limonlu-naneli dondurma yemeye beklerim artık;)
Dondurma tarifi için Burçin'e ne kadar teşekkür etsem azdır.İyi ki bizlerle de paylaşmış.

EV YAPIMI ÇİKOLATA PARÇACIKLI DONDURMA
Malzemeleri:
*1.5 su bardağı pudra şekeri
*1 su bardağı yoğurt(kendi yaptığım yoğurdu kullandım)
*1 su bardağı süt kreması(200 ml.1 pk.ediyor)
*2 tepeleme yemek kaşığı kakao+2-3 yemek kaşığı su(süt)
*100 gr.kıyılmış bitter kuvertur
-------------------------------------------
-Kakao,su ve pudra şekeri karıştırılır.Pudra şekerinin erimesi sağlanır.(Bu arada azar azar su ilavesi yapabilirsiniz)
-Ayrı bir kapta krema ve yoğurt 2 kat hacme sahip olana dek çırpılır.
-Kakaolu karışım,krema ve yoğurt karışımına eklenir.Karıştırılır.
-En son kıyılmış çikolata eklenir,bir kaşık yardımıyla karıştırılır.
-Deepfreze kaldırılır.1 saat sonra çıkarıp biraz daha çırpılır.10-11 saat dolapta bekletilip servis edilir.Daha yumuşak kıvamlı dondurma seviyorsanız süreyi azaltabilirsiniz.
IMG_5674Bu fotoğrafta ki ilk dondurma denemem.Karamelli soğuk jöle ile yapıldı.Jöleyi,pudra şekeri eriyecek kadar azıcık sulandırdım.Çocuklar donmasını bekleyemedikleri için de zar zor servis edebildim.Bence uzun süre beklemesi gereken bu tür tarifleri akşamdan hazırlayıp,dolaba kaldırmanız.Çocuklar uyanıp,kahvaltı edene kadar bekleme süresi dolacaktır.

2.05.2008

Bİ LODOS LAZIM ŞİMDİ BANA.Bİ KÜREK Bİ KAYIK...

Resim 320

Zulada birkaç şişe yakut yer gök kırmızı
Söverim gelmişine geçmişine ayıpsa ayıp
Düşer üstüme akşamdan kalma sabah yıldızı

diye devam eden yine o Sezen şarkılarından biri dolandı dilime.Resmi sayfama koyar koymaz hem de.Şimdi bu ruhta kırıntısı kalmış hislerin üzerine tarif verip suyu bulandırmayayım;) Mazur görünüz efendim.