28.05.2009

% 100 ÇİLEK....% 100 ALYANS

çilek

Annemin bereketli bahçesinden toprağı üzerinde çilekler.Mis kokusunu siz hayal ediverin artık.

Kuday şu sıralar sırf çileklerin hatırına anneanne dede ziyareti gerçekleştirse de mazur görüyorlar.Onun , yeşil yapraklar altından göz kırpan şu pembemsi şeyleri ballı ballı bir yiyişi var ki gülmekden ölürsünüz.Biz görmeden yıkamadan hem de.Hiç ses etmiyoruz.Diyorum ya % 100 doğal.İlaçsız.

Ve ne bereketli ne güzel bir arsızlıkdır ki hergün bir koca kase çileği hazır ediyor doğa.

Annem de durum aynen şu o anlarda."Yesin yesin ellemeyin çocuğumu.Ben onlar için ekip,biçiyorum" Bense bağ olmaya çalışan asmalara takmış durumdayım da çaktırmıyorum.

hıdırellez 015

Kır düğünü yapsaymışım keşke.
Başımda papatyalardan taç,yalın ayak,üzerimde tiril tiril beyaz uzun bir elbise.Parmağıma şu alyansı takmayı akıl etseydik keşke.Tek taşı ne edeyim.... Kimbilir birileri ! okur. Kimbilir....

HIDIRELLEZ NOTU:Konu mankeni Ayşen.Yüzüğün tasarımı Yasemin'e ait.Biri yeğenim,biri gelinim:)

ÇİLEK NOTU:Zerrin sen gelince hangi meyvalarımız ballanır bilemiyorum ama bak bereketli bahçe evin arkasında.Eşeleniriz artık:)

26.05.2009

FİGEN'İN { KAKAOLU PUDİNG KURABİYESİ }

pudingli kurabiye 029

Bugün annemdeydik Figen'le.Bu fırsatı iyi değerlendirip bir de annemin yarınki misafirleri için pasta,yaprak sarma işine giriştik.Kurabiyeleri de Figen yapınca adım adım pudingli kurabiye yapımını fotoğraflamam farz oldu.Çok beğenerek yiyorum bu kurabiyeleri.Tarifini bilmiyordum ama sayenizde işte."Kardeşim diye demiyorum..." şeklinde başlayan bir cümle kurmak pek sıkıcı görünse de demek zorundayım.Kardeşim diye demiyorum ama bu kurabiyeyi Figen çok güzel yapıyor hakikaten.

Pudingli Kurabiye Hamuru

*1 pk.oda ısısında margarin/tereyağ
*1 yumurta sarısı
*1 pk.kakaolu puding
*1/2 çay bardağı sıvıyağ
*1 pk.kabartma tozu
*Aldığı kadar un

İç malzeme:
*1 yumurta akı
*1/2 su bardağı kadar hindistan cevizi
*2 yemek kaşığı şeker

My creation

1-Margarin,yumurta sarısı,toz puding hamur kabına alınır.Un ve kabartma tozu eklenir elden kopan bir hamur yapılır.
2-İçi için yumurta akı,şeker ve hindistan cevizi ayrı bir kabda karıştırılır.

My creation

3-Hamurdan küçük parçalar koparılır avuç içi kadar hamur açılır.Hindistancevizli karışımdan tatlı kaşığı yardımıyla bir miktar konur.
4-Hamurun kenarları birleştirilir,pürüzsüz olana dek yuvarlanır.Birleşim kısmı alta getirilir.
5-175 derece de yarım saat pişirilir.

My creation

Püfff 1: Figen der ki;kakolu kurabiyelerin pişdiğini anlamak için kurabiyenin altına serptiğim una bakarım.Un,hafif kızarmışsa kakaolu kurabiyem pişmiş demektir.

Püfff 2 :İç malzeme fotoğrafdakinden daha katı olmalı.Bizim hindistan cevizimiz yarım su bardağı kadar yoktu.

23.05.2009

SÜT + ÇİLEK + SOĞUK = ÇİLEKLİ BUZ

buz 005

Anne akşamdan düşünmüştür.Değişiklik yapıp sabah oğlanlara çilekli süt hazırlasındır:)Kakaolu sütü çook seviyorlardır evet ama çilek de çoook seviyorlardır.E bu ne demek oluyordur? Sütsever annenin sütsever çocukları çilekli süt de severdir.

Sabah olur.Çilekler ayıklanır,yıkanır,süzdürülür.2 su bardağı soğuk süte 2 tatlı kaşığı pudra şekeri ilavesiyle blendarda karıştırılır.O caaanım pembe süt pek iştah açıcıdır bardaklarda.Oğlanlar bir yudumu ikiletmezler.Nasıl yani?Aynen öyle.Süt sevilir,çileğe bitilir ama çilek parçacıklı süt sevilmez.Zira anne,anneliğin prospektüsünü bulamadığı için -ki henüz basılmamış bir neşriyattır - şaşırmışdır.Yanılmışdır,yine yanılmıştır.İki olumlu etken bir araya gelince olumsuzlaşabiliri tecrübeyle çocuklarından öğrenmişdir.Anne yılmaz.Anne düşünür,taşınır.Kışın işe yaramayan dondurma aparatı aklına gelir,üst raflardan alınır çilekli sütler içine boca edilir.Deepfreeze de süt, buz hatta çilekli buz olur.Bayılınır.Pek bir sevilinir.Anne süpersin denilir.Hımm hımmm,mmm mmmm larla sütün ve çileğin sıvı hali yerine katı hali bizim evde afiyetle yenir.

buz 011

Hatta bir ara buza öpücük bile verilir.

18.05.2009

- TIGGER,AMA...AMA SEN BU ÇİZGİ FİLMDE YOKSUN !

parti hayvanları 006

-Evet ama bu Efe'nin dünyası.Onun çizgi filmi ki.Çağırdı geldim.Benim de son anda haberim oldu.Yoksa 100 Hektar Ormanı buraya çoook uzak.Zor yetiştim zor:)

Yani durum aynen bu:) Son akşam Parti Hayvanları'nın arasına Tigger'ı da ilave ediverdik.Efe öyle istedi çünkü.Bu arada Efe 4 yaşına girdi,kocaman oldu.Annesi Çiğdem Hn.hem çok özendi hem de naif tarzıyla dilediğiniz gibi çalışabilirsiniz deyip beni hiç yormadı.Yola hangi pasta dayanacaksa o olsun lütfen.

parti hayvanları 004

Ganaj ve kestane karışımlı pastamızın nakliyesi Elif Hn'a ait.Sağolsun alıp Bandırma'lara kadar götürdü.Bana desteği çokdur.

14.05.2009

BORAY'IN KALESİ

Boray 9 yaş 006

Benim küçük oğlum önce öcü böcülü,sonra Ben10'lu en sonunda da Wilton'un 2008 kitabında gördüğü bu kalede karar kıldı.Aslında insan modellemekden kurtulduğumu düşünürken yok tuğlasıydı,yok kulesiydi derken sabaha karşı 4 de başladığım pastayı işe gelene kadar zor yetiştirdim.Kule tepeleri,tuğlalar,hatta bayraklar çok temiz işçilik olmasa da Boray pastayı görünce öyle bir kıkırdadı ki,yorgunluğum bitti,gitti.

Boray 9 yaş 007

Kutlamayı okulda istedi beyefendi.Aslında hiç niyetinde değildim ama çoğu kez olduğu gibi planlarımız çocuklarımıza göre.Çocuklar çok mutlu oldu kutlama var diye.Bu da bana yetti.

8.05.2009

DOKTOR PASTA

Doktor Pasta

Vildan Hn,kendisi gibi doktor olan nişanlısı için kırmızı kalp bir pasta yapmamı istedi.Üzerinde steteskop vs.olan bir pasta.İlk kez doktor temalı pasta denememe,bastıran sıcaklarla mücadele etmeme rağmen pastayı teslim ederken Vildan Hn'ın yüzündeki mutluluk bana yetti.

Pasta limonlu sünger kek , muzlu ve cevizli vanilyalı kremadan oluşuyor.Cem Bey çikolata sevmediği için Vildan Hn'ın tercihi bu yöndeydi.

Cem Bey'e nice sağlıklı yaşlar dilerim.

6.05.2009

MERİÇ'İN UĞUR BÖCEĞİ

uğur böceği

Sevim'in ilginç fikirleri olur hep.Mesela Uğur Böceğinin her bir ayağı,Meriç'in bir yaşı olsun dedi.Çok hoşuma gitti.Ayakları 1-2-3-4 rakamlarıyla yapınca Meriç 4 yaşına girivermiş oldu.Bayıldım:)

20 kişilik pasta kakaolu pandispanya,vanilyalı krema,kestane ve damla çikolatalı.Sevim,pastayı şeker hamurlu istemeyince krem şantili çalıştım.Bunun için şantiyi daha koyu hazırladım ve renklendirdim.Meriç uğur böceğine bayılmış.Yeşiller,kırmızılar,çiçekler oluverince çocuklara yetiyor zaten...