29.10.2008

BALONLAR...

Balonlar

Olacak mı olmayacak mı?Öyle mi olsun böyle mi derken Yağız Pasta son 1 gün kala netleşti.Aslında bu tür sona kalmalar beni hep çok tedirgin etmiştir.Pastaya hakkını veremezsem diye içim içimi yer.Bu kez bu endişemin üzerine grip olmam da eklenince ömrümde yaptığım en zor pasta,en emekli,en anne-kız dayanışması olan pastam bu oldu.Pastayı tamamlamak benim aralarda gidip yarım saat dinlenip gelmelerimle uzun saatler aldı.Aksi gibi hamurum iyi açılmadı.Cebelleştim durdum.Velhasılı oldu ama annem hamuru yoğurmama yardım etti(gripten bileklerim hiç tutmadı) annem hamuru açtı,ben ilaçlarla işi idare ettim.

Balonlar

Şükür ki,Ayşegül'ün gönlüne,yakışıklı küçük adamınınsa 1 yaşına uygun bir pasta olmuş.Bu arada Yağız, babasının kucağına kurulmuş, baklava desenli adam hırkasıyla pek bir yakışıklı,pek bir adam adam beni kesiyordu.Pastasını arabaya koyarkenbir ara göz göze geldik de kendisiyle:) Hımmm pastacı teyze sen olsan gerek der gibi:)

Mutlu yıllar Yağız'a...Ve bugün doğum günü olan tüm çocuklara...

27.10.2008

ASKER PASTASI

asker pasta

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na uygun bir pasta oldu.Bu vesileyle ulusumun bayramını kutlarım......

asker pasta

24.10.2008

HEP BÖYLE KEYİFLE...

Köpük keyfi

Dün akşam saatlerinde tamamladığım son pastam.O yüzden çekimler sorunlu:(

Yine bir emeklilik partisi vardı bizim şirkette.Bu kez pastam davete sahibi olmadan gitti.Gerçi kapıya kadar götürdük pastayı,en azından bir kaç kişiyi kokoş halleriyle görebildim ama yeter mi? Yetmez ! Şimdi sabırsızlıkla dün gece fotolarını bekliyorum.Birazdan bir mail trafiği,fotoğraf akışı başlar şirkette.Yorumlar falan.Oooo ne eğlencedir o.....

Boray bir kaza geçirdi 2 gün önce.Oğlumu yanlız bırakmak istemedim bu yüzden. Tadımız kaçtı ama toparlandık,iyiyiz çok şükür.Çocuklara birşey olmasın.Duam bu.

Pasta için epey düşündüm.Aslında şöyle bronz,dore,sedef kalpler fışkıran bir pastaydı niyetim.Nilay Abla pasta işine çok meraklıdır o yüzden ayrı bir anlamı olmalıydı pastanın.Muzip,özenli.Onu affına sığınarak:) böyle modelledim.Demek istedim ki,böyle keyif dolu,rahat günlerin olsun hep.Çalışırken herşey koştur koştur bilirsin, şöyle mis kokulu köpük banyoları yapasın.Saat kaygın,geç kaldım kaygın hiç olmasın.Herşey güllük-gülistan olsun.

Köpüklü banyo

Mutluluklar.........

Dünya Çapında Arkadaşlık Ödülü
Friendship Around the World Award

diye bir mim başlatılmış.Sizin için önemi olan blog arkadaşlarınıza sizin de bu ödülü verebileceğiniz hoş bir mim.Yalnız benim de zinciri devam ettirebilmem için isimler vermem gerekiyor da bakıyorum da tüm arkadaşlarım ödülünü çoktan almış bile.Ben de elimde dağıtılmayı bekleyen ödüllerimle kalakaldım böyle:) O yüzden isim vermiyorum.

Ama aldığım ödül için şimdi hızımı alamayıp,beni sizler varettiniz,yanlız ve güzel ülkeme,yerim portakalı gibi laflar edersem hoş görünüz efendim:))
Şaka bir yana Zerrin'e,Lama ve Melek'e teşekkür ediyorum buradan.Beni ödüle layık gördükleri için.

22.10.2008

DORA PASTA

Dora Pasta

Pastasını görünce sevinçten zıp zıp zıplayan uzun sarı saçlı,şirin mi şirin bir kız hayal edin.
Hep gülümseyen simasını da unutmayın.
Coşkulu bir kız çocuğu olsun bu.
Sonra pastasının başında nöbet tuttuğunu da ekleyin hayallerinize.Ta ki kutlama olana dek.

Dora

Ben bu işi, sırf bu yaşananları duymak için yapıyorum desem.
Çocukların hayatına renk katmak için.Yıllar sonra doğumgünü fotoğraflarına bakarken yüzlerinde tebessüm sebebi olabilmek için........

dora 012

21.10.2008

GÜNEBAKAN

Hep merak ettiğim sorunun cevabını biliyorum artık.Bana günebakanlı pasta yaraşırmış.

D.günü kolaj

Yaş ilerledikce kendi doğumgününü bile geç hatırlarmış insan.Öyle 1 ay öncesinden sıtmalar falan da tutmazmış.Amanda doğum günüm yaklaşıyor diye için içine sığmaz da olmazmışsın.

Hatta ezilip,büzülürmüşsün.Çünkü emek nedir bilirmişsin.

Mumlara takılmaz,yaşa başa hiç,kütlene epey takılı olabilirmişsin.

Mesela,akıllanmaz da olunabilirmiş..Öyle geçen yıl nasıl geçti,bu yıl hedef nerelere diye kafa yormadan botoslama dalınadabilirmiş sulara.

Ve tüm bunlar,çevren,çiçeğin,böceğin,eşin,dostun,kelebeğin,görüp görebildiğin,düşünüp de göremediğin herşey yaşamınmış senin.

Ne güzel!!!!Yaşamak güç ve de çok güzel...

12.10.2008

CUMARTESİ DÜĞÜNÜ

Şu çalışmamda anlamış bulunmaktayım ki,kul sıkışmadan Hızır yetişmezmiş.Kim demişse doğru demiş.Başta annem olmak üzere(17 kg.hamuru yoğururken tüm gücünü benimle paylaştığı için) bana bu çalışmam da yardım eden kızkardeşime,Dilek'e,Ebru'ya ve Burcu'ya,Zerrin'e,Yüksel Bey'e(Yüksel Ticaret),çalıştığım firmanın satınalma ekibine,şirket kuryemize,özel ulağım kardeşim Levent'e,bilek ağrımı geçiren Kiboş'a,uslu duran çocuklarıma,iç sıkıntılarımda desteğini esirgemeyen eşime ve listede böyle uzayıp giden emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.Onlar benim Hızır'larım işte:)

5.10.2008

DORE SÜSLEMELİ NİŞAN PASTASI

dore pasta

30 kişilik dore nişan pastasını dün teslim ettim.Bu pastayla anladım ki adres bulma konusunda yeteneğimin çok gelişmiş.Bu da beni mutlu ediyor:)

Pandispanya oldukça nemli olan portakal sulu pandispanya tarifi.30 kişilik kare bir kalıp için 30x30 cm.ebatında çalışmak gerekiyor.Böyle bir kalıp için de tarifde verilen ölçünün 1,5 katını uygulamak kâfi.Dilimlerken en kabul ettiğiniz kısmı 10'ar cm.'lik 3 eşit parçaya bölüp,boyu da 3 cm'lik 10 eşit parçaya bölerseniz uygun olur.Kare pastalar özellikle tek kat çalışıldıysa servisi çok kolay oluyor.Pandispanyamı evde hazırladığım karamel sos ile ıslattım.Aslında nemli bir kek ama bizlere özgü damak kültüründe yumuş yumuş pastalar vardır ya hani bilirsiniz.Yani hem çok süslü hem ıslak pastalar istendiğinden,yabancıların hiç de ıslatmadan katlandırdıkları pastalarına inat bu işlemi yapıyoruz maalesef.Maalesef diyorum çünkü böyle çalışmalarda şeker hamuru erime riski daha fazla.Tavsiyem,nemlendirme işleminde bu süt olur,şeker şurubu olur,kahve,sulandırılmış reçel,karamel sos olur farketmez kontrollü olmanız.Bir fırça veya kaşık yardımıyla çalışmanız.

Dolgu kreması vanilyalı ve tereyağlı krema.Kremanın tarifi bu burada. Bu tarifi de 1,5 ölçü hazırladım.Muzları küp küp doğrayıp kremayla karıştırdım.Böylece muzların kararması önleniyor.Krema kullansam 1,5 paket kullanmak gerekiyor ama tereyağlı yaptığım için ölçüyü bu kadar tutmadım,ağır olmasın diye.